Kristillisen Taideseuran vuosijuhla 17.3.2024

Marianpäivän tapahtumat ja vuosikokouskutsu 2024

Kristillisen Taideseuran vuosijuhla 2024 PDF-juliste jaettavaksi

Kristillisen Taideseuran vuosikokousta vietetään sunnuntaina 17.3.2024 Meilahden kirkolla ja Tuomaankirkossa, osoitteessa Pihlajatie 16, Helsinki. Vuosi on Hilja Haahden syntymän 150-vuotisjuhlavuosi. Seuran perustamisesta tulee samalla kuluneeksi 105 vuotta. Vuosijuhlaan ovat kaikki tervetulleita, jäsen tai ei. Vapaa pääsy. Viralliseen kokousosuuteen on mahdollisuus osallistua etäyhteydellä osoitteessa meet.jit.si/KrisTa-2024.

Päivän alustava ohjelma:

12:00 Jumalanpalvelus: messu Meilahden kirkossa. Mukana kappalainen Otto Alanen ja Kristillisen Taideseuran jäseniä.

13:15 Kirkkokahvit
14:00 Kristillisen Taideseuran vuosijuhla:
– Videoesitys taitelijapariskunta Ilmari Krohnin ja Hilja Haahden elämästä

– Esitelmä / Jouko Grönholm. Hilja Haahden merkitys nykyajalle

Niilo ja Heidi Rantala, musiikkia ja lausuntaa Haahden ja aikalaisten runoja

Noin 15.15 Kristillisen Taideseuran vuosikokous
Noin 16:30 Tilaisuus päättyy

Päivän tiedot tarkentuvat näillä verkkosivuilla, Facebook-sivulla sekä jäsenkirjeessä Kristillisen Taideseuran jäsenille.

HUOM. Edellisenä päivänä 16.3.2024 järjestetään seminaari Kulttuuri, taide ja kristillisdemokratia kristinuskon ja kulttuurin/taiteen suhteesta. Siellä on monia mielenkiintoisia esityksiä, myös jäsenemme Annukka Laine pitää luennon. Ilmoittaudu tapahtumaan. Tiedossa on siis kulttuuriviikonloppu! Pyri tulemaan jo lauantaiksi ja sopimaan majoitus pääkaupunkiseudulle.